1970 yılında doğan Dr. Murat Kalaycı,  orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamlayıp 1994 yılında Bursa Uludağ Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Dr Kalaycı, 2001 yılında  İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’ndan Genel Cerrahi Uzmanı olarak ayrılmıştır.

Mesleki hayatına International Hospital İstanbul’da devam eden Dr. Kalaycı; yaklaşık 5 yıl süreyle her biri alanında birer duayen olan Prof. Dr. Dursun Buğra, Prof. Dr. Ali Akyüz, Prof. Dr. Metin Özgür ve rahmetli Prof. Dr. Göksel Kalaycı ile çok yakın çalışma şansını bulmuş, bilgi ve deneyimini artırmıştır.

Uzmanlık eğitimi ve sonrasındaki dönemde, hızlı ve etkin müdahale etmenin son derece önemli olduğu başta “Travma” ve “Acil Cerrahi Vakaları” ile “Onkolojik Cerrahi Vakalar” olmak üzere her türlü sayısız ameliyata girerek cerrahi tecrübe edinmiştir.

2005 senesinde ise Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nın kurucu 3 öğretim üyesinden biri olmuştur. 2006 yılında yardımcı doçentliğe atanmıştır.

Genel Cerrahi Anabilimdalı bünyesinde kurulan “Organ Nakli ve Transplantasyon” ekibinin içinde, “Karaciğer ve Böbrek Nakli” ameliyatlarının her aşamasında aktif olarak yer almış ve organ nakli sorumlu hekim yardımcısı olarak görev yapmıştır.

2005-2015 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi’nde son sınıf öğrencilerinin sorumlu öğretim üyeliğini yapmış, Tıp Fakültesi Genel Cerrahi derslerinin bir bölümünü, 3 yıl süresince Dişçilik Fakültesi’nin tüm Genel Cerrahi derslerini vermiş ve böylece çok sayıda hekimin eğitimine katkıda bulunmuştur.

Yaklaşık 25 yıllık mesleki hayatı boyunca 50’den fazla yurtiçi ve yurtdışı kongre ile mezuniyet sonrası eğitim kurslarına katılmış olan Dr. Öğr. Üyesi Murat Kalaycı; kendini sürekli yenilemiş, yenilemeye de devam etmektedir.

Dr. Öğr. Üyesi Murat Kalaycı’nın 60’ın üstünde yurtdışı, yurtiçi makale ve bildirileri, bilimsel kongrelerde oturum başkanlıkları, uluslararası dergi hakemliği, kitap bölümü ve bildiri 1.lik ödülü vardır.

Dr. Kalaycı, “Robotik Cerrahi”, “Laparoskopik Kolorektal Cerrahi”, “Laparoskopik Splenektomi”, “Morbid Obesite Cerrahisi” alanlarında sertifika sahibidir.

2013 -2014 tarihleri arasında 6 ay süreyle İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim dalında “İleri Laparoskopik Cerrahi” alanında çalışmış ve sertifikasyona sahip olmuştur.

Her türlü geleneksel cerrahi uygulamalar yanında, “Meme Cerrahisi”, “Anorektal Cerrahi”, “Fıtık Cerrahisi”, “Tiroid Cerrahisi”, “Gastrointestinal Onkolojik Cerrahi” ve “Laparoskopik Cerrahi” özel ilgi alanlarıdır.

Halen, “Türk Cerrahi Derneği’’, ’’İstanbul Cerrahi Derneği”, “Acil Cerrahi ve Travmatoloji Derneği”, “İstanbul Tabip Odası”, “Türk Kolon Rektum Derneği” üyesidir.

Dr. Öğr. Üyesi Murat Kalaycı evli ve bir kız çocuğu babasıdır.