Günümüzde minimal invaziv cerrahi (laparoskopik cerrahi) birçok cerrahi branşta kullanılır hale gelmiştir.

Genel cerrahinin de birçok ameliyat türünde laparoskopiden faydalanılabilmektedir.

Laparoskopik cerrahinin özellikle bazı ameliyat türlerinde açık cerrahiye göre birtakım üstünlükleri mevcuttur.

Laparoskopik cerrahi ile yapılan karın ameliyatlarında kesi yeri daha az olur. Bu da ameliyat sonrası ağrının daha az olması demektir. Hastalar daha az hastanede kalır ve aktif hayata daha çabuk dönerler.

Laparoskopide kullanılan aletlerin son teknolojik ürünler olması ameliyat sırasında cerrahın işini kolaylaştırmakta dolayısıyla bu da hastaya yansımaktadır.

Laparoskopi Nedir?

Laparoskopi, karın içini optik bir cihaz vasıtasıyla gözlemlemektir. Bu cihaz 1 cm.lik göbek altı küçük bir kesiden karın içine yerleştirilir.

Karın içini aydınlatarak; karın organlarını ilgilendiren hastalık veya problemleri doğrudan gözlemleme ve gerekirse aynı anda karın bölgesinde açılan 3 – 5 mm’lik deliklerden içeri sokulan yardımcı aletler ile tedavi olanağı verir. Halk arasında kansız ya da bıçaksız ameliyat olarak da bilinir.

Endoskopi ise yine bu tür bir kamera ile içe bakma ve ameliyat kesisi olmadan, tedavi uygulama işlemlerine verilen genel isimdir.

Laparoskopik cerrahi, karın veya göğüs bölgesini ilgilendiren ameliyatlarda, alışılagelmiş geniş kesiler yapmadan, birkaç ayrı noktadan vücuda yerleştirilen ince metal borular (trokar) ve bir kamera yardımı ile gerçekleştirilen ameliyatlardır.

Karın bölgesi uygulamalarında tanımlanan giriş noktalarından biri göbek deliği olarak seçilir. Böylece asgari doku hasarı ile gerçekleşen ameliyatların iyileşme süresi belirgin kısalır ve cerrahi sonrası izler yok denecek kadar az olur. Klasik cerrahi uygulamada görülen komplikasyonlar da en aza iner. Hastalar günlük aktivitelerine daha kısa zamanda dönerler.

Erişkin hastalarda laparoskopik cerrahi uygulamalar son 30 yılda giderek artmıştır.

Bu konu hakkında sormak istedikleriniz için Dr. Murat Kalaycı ile iletişime geçebilirsiniz.

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Konu

İletiniz