• ftkKarın Duvarı ( Abdominal) Fıtıkları:Fıtık karın organlarını yerinde tutan kas    tabakasındaki zayıflık ya da delik nedeniyle oluşur. Bu durumda doku ve organlar olması gereken anatomik yerlerinin dışına doğru hareket eder ve dışarıdan fark edilen bir çıkıntıya neden olur

  Genellikle karın içi basıncın arttığı durumlarda( gebelik, şişmanlık, kronik öksürük, kabızlık vs.) meydana gelir.

  Karın destek dokularını zayıflatan faktörler(yaş, geçirilmiş ameliyatlar, kollagen sentezi azlığı ) de fıtık oluşumuna zemin hazırlar.

   FITIK  ORGAN SIKIŞMASI TEHLİKESİ SEBEBİYLE TANISI KONULDUĞUNDA MUTLAKA AMELİYAT OLUNMASI GEREKEN BİR DURUMDUR.

  Sık görülen Abdominal Fıtık Tipleri;

  Abdominal fıtıklar; karın duvarında fıtığın oluştuğu yere göre farklı isimler alır. En sık rastlanan abdominal fıtık tipleri şöyledir:

  Kasık  Fıtığı: Kasık bölgesinde ya da erkeklerde testis torbasında meydana gelen fıtıklardır. Yağ dokusu ya da bağırsağın bir kısmı kasık kanalında zayıf olan destek dokuyu dışarı iter. (Kasık  kanalı kasık bölgesinde yer alan genital bölgeye giden kan damarları ve sinirleri içeren kas tabakasıdır). Kasık fıtıkları erkeklerde daha sık gözlenmektedir.

  Göbek fıtığı: Göbek deliği ve çevresinde oluşan fıtıklardır. Göbek deliği ve çevresindeki zayıf  kas yapısı nedeniyle gözlenir. Göbek fıtığı bebeklerde oldukça sık rastlanmaktadır ve genellikle 3 yaşından önce ortadan kaybolur. Yetişkinlerde ise; kadınlarda  gebelik dönemi sırasında ya da sonrasında ve aşırılı kilolu erkek ve kadınlarda sık gözlenmektedir.

  Kesi yeri fıtığı/İnsizyonel Fıtık: Daha önceden geçirilen bir ameliyattan kalma yara bölgesinde meydana gelen fıtıklardır. İnsizyonel fıtıkta ameliyat nedeniyle oluşan yara, karın duvarındaki destek dokunun zayıflamasına neden olur ve bu bölgeden bağırsağın bir kısmı ya da yağ dokusu baskı yaparak dışarı çıkar.  Geçirilen ameliyattan aylar ya da yıllar sonra insizyonel fıtık oluşumu gözlenebilir. Her 10 abdominal (karın) ameliyatının 1’inden sonra insizyonel fıtık oluştuğu bilinmektedir.

  Abdominal (Karın) Fıtıklarının belirtileri:

  Fıtığın başlıca belirtisi dışarıdan gözlenebilen şişlik/çıkıntıdır. Ayrıca karın bölgenizde rahatsızlık, ağrı hissedebilirsiniz. Bir şeyler kaldırdığınızda ya da zorlandığınızda ağrı daha şiddetli hissedilir. İndirgenebilir fıtıkta; fıtığın üzerine bastığınızda ya da sırt üstü uzandığınızda şişkinlik kaybolur. Öksürdüğünüzde, hapşırdığınızda ya da ayakta durduğunuzda ise tekrar belirir.

  Bu belirtilerden herhangi birine rastlarsanız doktorunuza başvurmalısınız.

  Abdominal (Karın) fıtıklarının tedavisi:

  Yetişkinlerde gözlenen çoğu fıtık zamanla daha büyür ve yaşam kalitesini düşürebilir ya da  barsak sıkışması gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Bu fıtıklarda cerrahi yöntemler ile başarılı tedaviler sağlanabilmektedir.

  Abdominal (Karın) fıtıkları tedavi edilmezse ne olur?

  Fıtık tedavi edilmediği takdirde hayati tehlike taşıyan komplikasyonlara- rahatsızlıklara neden olabilir

  Fıtık tedavi edilmediğinde ortaya çıkan komplikasyonlardan biri; “fıtık boğulması”dır. Fıtık boğulmasında; karın duvar kasları arasından çıkan organlar geri yerine dönemez ve kaslar arasında sıkışır. Fıtık boğulmasında ilk belirti; el ile itildiğinde ya da sırt üstü yatıldığında fıtık şişliğinin ortadan kaybolmamasıdır, ilerleyen dönemde bağırsağın çalışmasının aksamasıyla gaz ve dışkı çıkışının olamaması ve buna bağlı gözlenen kramp ve ağrılar oluşur. Daha ileri aşamalarda ise bağırsak gangreni , sepsis gibi ciddi sorunlar ortaya çıkar .

  Bir diğer komplikasyon ise fıtığın aşırı büyüdüğü “dev fıtık”; bu rahatsızlıkta fıtık o kadar büyük bir hal alır ki organlarda ya da destek dokuda  kalıcı hasarlara yol açabilir. Ayrıca bu kadar büyük fıtıkların ameliyat ile tedavi şansı da azalmaktadır.

  Fıtık Kalıtsal bir rahatsızlık mıdır?

  Fıtık aslında kalıtsal bir rahatsızlık değildir. Fıtık edinsel (sonradan edinilen nedenlerle) ya da doğuştan var olan nedenlerin fıtık oluşumunu kolaylaştırmasıyla ortaya çıkabilir. Edinsel fıtık; obezite, ağır kaldırma, gebelik ya da karın kaslarının zorlanmasına neden olan rahatsızlıklar/durumlar sebebiyle ortaya çıkabilir. Kalıtsal nedenli fıtıkta ise doğuştan karın duvarındaki kasların zayıf olması durumu söz konusudur.