• Fıtık cerrahisinde kullanılan yöntemler ve materyaller değişiklik arz eder. Kabaca sınıflandırıldığında açık ve kapalı (laparoskopik) yöntemler vardır. Laparoskopik yöntemler son yıllarda daha çok tercih edilir olmuştur. Özellikle laparoskopikyöntem tercih edildiğinde başta deneyim olmak üzere kullanılan laparoskopik malzemenin türü, kalitesi, ameliyatın başarısında etkili olmaktadır.

 

  • Açıkcerrahi uygulanacaksa da, örneğin göbek fıtığında kesi yeri dışardan bakıldığında
benzer olsa da
uygulanan teknik farklılık gösterebilir. Göbek fıtığında ve keza kesi yeri fıtığında eğer açık cerrahi uygulanacaksa kullanılacak olan yamanın karın duvarının altından konulması tekrarı önleyen en büyük unsurlardan biridir. Çünkü defektin üzerine konulacak olan yamalar yamanın yerinden ayrılması sonucu tekrar ihtimalini arttırmaktadır.

 

  • Küçük karın duvarı fıtıklarında laparoskopik cerrahiye alternatif olarak karın içine yerleştirilen şemsiye
    benzeri ventaçılan özel ventralexyamalar Bunlar da deneyimli ellerde güvenle kullanılabilen ürünlerdir. Malzemeler karın içine konduğu için barsağa yapışmayan özellik içermekte bu da ameliyat sonrası olası komplikasyonları ciddi oranda azaltmaktadır.

 

 

 

  • Laparoskopik kasık fıtığında kullanılan 3 boyutlu Bard Meshmeshlerle( yama) meshin tespit edilmesine ihtiyaç yoktur. Bu da mesh tespiti sırasında oluşabilecek olası sinir hasarını ortadan kaldırır.

 

  • Fıtık cerrahisinde hasta hekimin hangi tekniği uygulayacağını sormalı tek tip tedavi şeklinin olmadığını, alternatif yöntemler olduğunu bilmelidir.

 

 

 

Bu konu hakkında sormak istedikleriniz için Dr. Murat Kalaycı ile iletişime geçebilirsiniz.

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Konu

İletiniz