göbek fıtığı

Videomuzda göreceğiniz 30 yaşında bayan hasta göbekte şişlik nedeniyle başvurdu. Yapılan muayene sonrasında göbek fıtığı saptandı ve laparoskopik göbek fıtığı ameliyatı uygulandı.

Erişkin göbek fıtıkları çocuklardakinin aksine saptandığında mutlaka ameliyat edilmesi gereken bir durumdur. Çocuklarda göbek fıtıkları kendiliğinden kapanabileceğinden belli yaşa kadar beklenilir. Erişkin fıtıklarının kendiliğinden kapanma şansı yoktur. Fıtık defektinin içine barsakların girip sıkışma olasılığı mevcuttur. Bu durum acil ameliyatı gerektirir. Saatler içinde ameliyat edilmez ise barsaklarda beslenme bozukluğu, sonrasında nekroz(çürüme) ve barsak delinmesi ile sonuçlanan son derece hayati sorunlar oluşturabilir. Bu nedenle göbek fıtığının ameliyat ile onarılması gerekir.

Göbek fıtığı ameliyatları açık ya da kapalı(laparoskopik) olarak yapılabilir.
Açık yöntemde göbek etrafından kesi yapılarak fıtık kesesi serbestleştirilip içeriği karın içine alınır. Fıtık defekti dikişle kapatılıp, karın duvarı üzerine yama konularak ameliyat sonlandırılır. Bu yöntemle fıtık nüksleri daha fazla görülebilmektedir.
Küçük göbek fıtıklarında ventralex denilen özel şemsiye benzeri yamalar mevcuttur. Bu yöntemde yine göbekten kesi yapılır, fıtık içeriği karın içine alınır. Yama karın içinden konulur.

Göbek fıtığı ameliyatlarında son yıllarda laparoskopik ameliyatlar daha ön plana çıkmıştır. Burada laparoskopinin getirdiği minimal invaziv cerrahinin avantajlarının yanında daha birçok kazanım söz konusudur.

Laparoskopik göbek fıtığı ameliyatlarında GÖBEKTEN HERHANGİ BİR KESİ YAPILMAZ. Genelde karın sol yan tarafından iki veya üç adet, 5 ve 10 mm lik delikler açılır ve buradan girilen aletler yardımı ile fıtık kesesinin içeriği karın içinden çalışılarak boşaltılır, fıtık kesesi çıkarılır. Karın içinden fıtığın büyüklüğüne göre değişen boyutlarda özel çift taraflı yamalar konulur. Çift taraflı yamalar bir tarafı karın duvarına arkadan yapışma eğiliminde olurken, karın içi organlara bakan diğer yüzü ise barsaklara yapışmaması için özel üretilmiş ürünlerdir. Bu yamalar karın arka duvarına, özel, uzun sürede eriyebilen tespit materyalleri ile sabitlenir. Dren konulmasına ihtiyaç yoktur. Ayrıca fıtık kesesinin içeriği boşaltılırken ligasure veya harmonic skalpel gibi enerji cihazları kullanıldığından ameliyat son derece hızlı, kanamasız ve daha az doku travmatizasyonu ile sonuçlanır. Bunlarda hastanın ameliyat sonrası daha az ağrı duymasına, daha erken mobilizasyonuna ve daha kısa sürede günlük yaşama dönmesine yol açar.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.
Dr.Öğr.Üyesi Murat Kalaycı

Bir Cevap Yazın