memebasiMeme başı akıntısı menopoz öncesi dönemdeki (premenopoz) kadınlarda daha sık rastlanılan bir durumdur. Genellikle bu durum vücuttaki hormonal değişikliklere bağlı olarak gelişebilmektedir ve çoğunlukla her iki memede birden olan ve sütlü bir akıntıdır.

Yalnız bazı durumlarda meme başı akıntısı daha tehlikeli hastalıkların belirtisi olabilir;

Kanlı meme başı akıntısı; Eğer meme başı akıntısı kanlı ise bir papillom varlığından şüphelenilir. Kanamaya memedeki süt kanallarının enfekte olması neden olabilir. Kanlı meme başı akıntısı aynı zamanda meme  kanserinin de belirtilerinden biridir. Böyle bir durumla karşılaşılırsa hemen doktora gidilmesi önerilir.

Yeşilimsi meme başı akıntısı; Eğer meme başı akıntısı yeşilimsi renkte ise meme başı ve aerolanın altında kist olduğunun bir işareti olabilir. Bu durumda da mutlaka  doktora başvurulmalı ve ultrason gibi görüntüleme yöntemleri ile detaylı olarak incelenmelidir.

Renksiz meme başı akıntısı; Meme başı akıntısının renksiz olması kanser hücresi gibi  anormal hücre gelişimin bir belirtisi olabilir. Her iki memede de akıntı olduğunda genelde kanser riski daha düşüktür.

Hangi türden meme başı akıntısı yaşarsanız yaşayın mutlaka bir doktora başvurun. Hayati tehlikesi olmayan bir sorun olabileceği gibi kanser gibi ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilir.