• ventGöbek fıtığında da açık ya da laparoskopik cerrahi tercih edilebilir. Açık ameliyatta eskiden göbek deliği dahi alınarak yapılan ameliyatlar artık terkedilmiştir. Daha çok laparoskopik veya mini kesiden yapılan intraperitoneal uygulamalar(karın içi uygulamalar) gündemdedir. Açık cerrahi uygulandığında;  örneğin göbek fıtığında, kesi yeri dışardan bakıldığında benzer olsa da uygulanan teknik farklılık gösterebilir. Göbek fıtığında ve keza kesi yeri fıtığında eğer açık cerrahi uygulanacaksa kullanılacak olan yamanın karın duvarının altından konulması tekrarı önleyen en büyük unsurlardan biridir. Defektin üzerine konulacak olan yamalar yamanın yerinden ayrılması sonucu tekrar ihtimalini arttırmaktadır. Dolayısıyla açık cerrahi uygulanacak olan küçük karın duvarı fıtıklarında karın içine yerleştirilen  şemsiye benzeri açılan özel ventralex yamalar mevcuttur. Bunlar da deneyimli ellerde güvenle kullanılabilen ürünlerdir.

Göbek fıtığında laparoskopik onarım sıklıkla tercih edilmektedir. Cerrahi uygulamada genellikle karın duvarının sol tarafından 2 veya 3 adet 5mm ve 1 cm lik portlar girilmektedir. Göbekten kesi YAPILMAMAKTADIR !

  • Fıtık kesesi içeriği karın içersinden çalışılarak boşaltılmakta, burada da enerji cihazları kullanılarak kanama olmadan işlem yapılabilmektedir. Daha sonra özel iki taraflı yamalar kullanılarak fıtık tamiri gerçekleştirilmektedir. Yamanın bir tarafı karın duvarına yapışacak, diğer tarafı teflon kaplı olduğundan barsağa yapışmayacak özel yamalar seçilmelidir. Bunlar uzun dönemde eriyebilen ( daha önceden hiç erimeyen kullanılıyordu) özel aparatlarla karın duvarına tespiti karın içinden yapılmaktadır.
  • Hasta 1.gün taburcu edilmektedir.